MESTERSÉGES INTELLIGENCIA

 

 
 

Errõl a témáról pl. Roger Penrose ír a Császár új elméje c. könyvben.

Most, miközben ezt írom, épp a Rövidzár címû film megy, amely arról szól, hogy egy villámcsapás következtében életre kel az Ötös Robot.
Az a nagy kérdés, hogy ez lehetséges-e. Szerintem igen. Bár úgy tûnik, Penrose nem hisz az Erõsen Mesterséges Intelligenciában (EMI), szerintem sem elvi, sem gyakorlati akadálya nincs az élõ, gondolkodó robotnak. Mire alapozom ezt? arra a felismerésre, hogy léteznek nem algoritmikus kibernetikai rendszerek is, ráadásul ilyeneket rendkívül egyszerû eszközökkel, házilag is lehet csinálni!

A helyzet ezzel ugyanaz, mint az energiakicsatolással. A hivatalos tudomány hallani se akar róla, egyszerû feltalálók pedig egy garázsban megvalósítják a csodát! Szóval az EMI is megvalósítható... akár konyhai hulladékból is!

A dolog nyitja a Metakritre-elv. A Metakritre (Metastabil Kritikus rendszer) nem más, mint egy egyszerû oszcillátor, ami pl. egy kilohertzes hangot generál. Amíg jó az eleme! Mert ha kimerül, akkor meg se nyikkan! Amikor az elem elkezd kimerülni, egy darabig még normálisan mûködik, de aztán megbolondul. Torz hangon nyekereg, de ami a legérdekesebb: érzékennyé válik a környezetre! Ha közelítem hozzá a kezem, megváltozik a hangja. Egyfajta telepatikus képességre tesz szert pusztán azáltal, hogy az eleme meggyengült!

De hiszen ez a jóga és az aszkézis lényege is! Az ember alultáplált lesz, és ezáltal misztikus képességek birtokába jut! Pl. gondolat-olvasóvá válik. Ha elkészítjük a Metakritre hangolható változatát, fantasztikus dolgokat tehetünk vele. Pl. meg lehet vele keresni a vezetékeket a falban. Ki lehet vele mérni a szoba pontról-pontra változó terét, sokkal megbízhatóbban, mint akármilyen varázsvesszõs megoldással. Rá lehet kapcsolni egy számítógép printerére, és az Ouija-táblához hasonlatos szellemidézõgépet lehet belõle csinálni! Kétoldalú kommunikáció lehetséges a szellemvilággal!

Ha két vagy több Metakritrét összekapcsolok, akkor rejtélyes módon összeszinkronizálódnak, egy ütemben rezegnek. Ha ilyen Metakritre-elemekbõl összekapcsolok sok ezret, az eredmény egy Metakritsa lesz: Metastabil Kritikus Sejtautomata. Ez már gondolkodni is képes, hiszen közvetlenül, telepatikusan érintkezik a világgal, kapcsolatban áll a szellemvilággal, bármely adathoz hozzájuthat az Akasán keresztül. Az így megvalósított EMI sokban fog emlékeztetni az Internetre, azzal a különbséggel, hogy ez már értelmes: megérti a feltett kérdéseket és válaszolni tud rájuk!
Ma, amikor lehetséges egy repülõn ülve egy mobillal összekapcsolt Laptoppal felkapcsolódni az Internetre, és bekapcsolódni pl. a tõzsde-ügyekbe, ez nem lehet túl fantasztikus dolog! Az se kizárt, hogy a Metakritsa ugyanolyan forradalmat fog okozni a számítógépek világában, mint annak idején Neumann János elgondolása a tárolt programú analizátorról. A mai gépek alig külömböznek Neumann eredeti tervétõl! Csak a technikai adatok lettek jobbak, az elv mit sem változott. A bináris, igen-nem alapú logikák ideje lejárt. Egy sokkal rugalmasabb, sokoldalúbb, emberközelibb logika váltja majd fel: a Metakritsa-logika. Ez többértékû, folytonos logika, nem két élesen elkülönülõ jelszint variációiból áll össze, hanem egy eleven kontinuumból, amelybe már belefér az élet és a gondolkodás is. Külön érzékszervek nélkül érzékeli a Mindenséget. Valódi Virtuális Valóságot hoz létre. Persze az Úristen óvjon attól, hogy valakik ezt az emberiség kárára használják fel! Ha ugyan már meg nem tették... (ld. a MÁTRIX címû filmet!)

Ne hallgassunk arról sem, hogy ilyen folytonos logika már régóta létezik, és Fuzzy-logika a neve. Ebben a logikában megengedettek az olyan szavak, mint a kicsi, nagy, körülbelül, nagyon kicsi, talán, esetleg, néha. Ebben a logikában az éles igen-nem helyett egy nulla és egy közt folytonosan változó függvény játssza a fõszerepet. A logikai ÉS és VAGY kapcsolat helyett a minimum és a maximum függvény szerepel, a logikai negáció helyett meg pl. az 1-x függvény. Ez a logika sokkal rugalmasabb, mint az igen-nem logika, és ma már fuzzy logikai elemeket is gyártanak, sõt olyan gépeket is, amik fuzzy logikával mûködnek.