KÍSÉRLETEK A SMULLYAN-GÉP
PONTOS DEFINIÁLÁSÁRA

 

 
 
Mint emlékszünk, a Smullyan-gép az N,P,D betûkbõl álló véges szavakat nyomtat ki, és ha a szó mondat és hamis, nem nyomtatja ki. Tehát minden kinyomtatott mondat igaz. De semmi sem garantálja, hogy minden igaz mondat ki lesz nyomtatva.

Legyen az 1. számú Gép olyan, hogy válogatás nélkül mindent kinyomtat, méghozzá lexikografikus sorrendben. Ez olyan sorrend, ahogyan a számokat írjuk le egytõl akármeddig. Tehát 1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 20, 21, 22 ... 30, 31, 32 ... 100, 101, 102 ... 110, 111, 112 ... És így tovább. Nekünk csak 3 jelünk van, így a dolog egyszerûbb. Tehát a szavak:
N, P, D, NN, NP, ND, PN, PP, PD, DN, DP, DD, NNN, NNP, NND, NPN, NPP, NPD, NDN, NDP, NDD, NNNN, NNNP, NNND, NNPN, NNPP, NNPD, NNDN, NNDP, NNDD és így tovább. Látjuk, hogy 3 db. egybetûs, 9 db. kétbetûs, 27 db. 3 betûs, és általában 3n db. n-betûs szavunk van. Melyek ezek közül a mondatok? Pl. PD (Azt jelenti hogy D printelhetõ, és ez igaz is), NPN (azt jelenti hogy N nem printelhetõ, és ez hamis), PDND (azt jelenti hogy ND Duplája, azaz NDND printelhetõ, és ez igaz) stb. Az 1. számú Gép nem törõdik a mondatok igazságértékével, ez tehát nem jó Smullyan-gép. De, mint látjuk, része lehet egy jó Smullyan-gépnek!

Építsük meg most a 2. számú Gépet! Ennek a hasában egy 1. számú Gép mûködik, és elõállít minden szót. A 2. számú Gép ezután egy második ütemben megvizsgálja az épp soron levõ szót, hogy mondat-e. Ha a mondat PDX, NPDX, NNPDX... stb. típusú, akkor nem nyomtatja ki, akármit is mond a mondat. Ezzel kiszûri a problémás eseteket, de sajnos sok érdekes esetet is! Ha a mondat PX, NPX, NNPX... stb típusú, és X nem D-vel kezdõdik, akkor X-et megkeresi a korábban kinyomtatott szavak közt. Mivel az 1. számú Gép lexikografikusan sorolja fel a szavakat, az X szó biztosan rövidebb, mint a PX, NPX, NNPX... szó, tehát ha kiprintelhetõ, akkor okvetlen szerepelnie kell! Ezek után a Gépnek már egyszerû a dolga: ha megtalálta az X szót, akkor a PX, NNPX, NNNNPX... mondatok igazak, és ki is printeli õket, az NPX, NNNPX... mondatok pedig hamisak, és nem printeli ki õket. Fordítva jár el, ha az X szót nem találta meg: a PX, NNPX... stb. hamis, és nem printeli ki, az NPX, NNNPX... stb. pedig igaz, tehát kiprinteli.
A 2.számú Gép már ki fogja printelni a PD, PPNN, PPPND szavakat, mert ezek igaz mondatok, de nem printeli a PDNP szót, mert ez PDX típusú, tehát problémás. Az NPNP nem mondat, ezért a gép nyugodt szívvel kiprinteli, tehát végül is a PDNP mondat igaz! Mégse lesz a 2. számú Gép által kiprintelve. Pont olyan ez, mintha a Mandinak csak az auráját printelném ki, és a legérdekesebb részt, a belsejét egyöntetûen feketére színezném. Ha ennél érdekesebb viselkedést akarok, akkor terveznem kell egy 3. számú Gépet, amely mindazt tudja, amit a 2. számú, de ezen felül még a PDX és NPDX mondatok közül is kiprintel valamennyit. Például, ha az X nem mondat, akkor a PDX nyugodt szívvel kiprintelhetõ, ugyanígy az NNPDX, NNNNPDX... is. Az NPDX viszont hamis mondat, nem printeli ki. A PDPDN mondat továbbra is problémás. Tehát tervezzünk egy 4. számú Gépet, és így tovább. Kérdés az, hogy vajon a végtelenedik Gép mit tud, és egyáltalán, van-e olyan Gép, amely mindent tud, ami egyáltalán tudható?

Smullyan könyve lényegében errõl szól: egyre jobb gépeket tervez, amelyek egyre többet tudnak matematikailag, ám a nemteljesség kísértete mindegyikben ott bolyong!
Sõt, ha egy matek rendszer konzisztens, úgy ezt nem tudja magáról bebizonyítani! Smullyan szerint ebbõl nem szabad arra a következtetésre jutni, hogy akkor egy matek rendszer konzisztenciája nem is bizonyítható! De bizony bizonyítható, csak nem a rendszer keretein belül! Tehát megintcsak ott tartunk, hogy a transzcendenciára szükség van! Ahhoz, hogy a 4. Gépünket megtervezzük, próbáljuk meg jobban kiismerni a lelkivilágát! A PDX-eket elemezzük. PDX XX láncokat fogunk követni.
PDPDPDN PDPDNPDPDN PDNPDPDNPDNPDPDN NPDPDNPDNPDPDN PD... Az aláhúzással azt jelöltem, hogy mely kifejezés Duplája lesz a következõ kifejezés. Látjuk, hogy egyre hosszabb szavak születnek, és mind vagy PD, vagy NPD kezdetû.
PDPPPN PPPNPPPN NPPPN N Ez egy véges lánc. N printelhetõ, ezért NPN hamis, és ugyanígy hamis az NPPPN is, emiatt PPPNPPPN is hamis, végül PDPPPN is hamis. Látjuk, hogy ezt véges lépésben el lehetett dönteni. Ha tehát PDX olyan, hogy X-ben nincs PD betûpár, akkor véges lépésben el lehet dönteni.
PDNPD NPDNPD NPDNPD itt ugyanazt kapjuk mindig. Itt PDNPD hamis, NPDNPD igaz, és egyik se printelhetõ!
Tudjuk, hogy a DD és az ND nem mondat, ezért printelhetõ. Ha a szavunkban szerepel a DD betûpár, akkor véges lépésben olyan szó kerül elõ, amely D-vel kezdõdik, tehát nem mondat, tehát printelhetõ. Így az eredeti szavunk igazságértéke megintcsak véges lépésben eldönthetõ. Példa: PDPDD PDDPDD DPDDDPDD, és ez nem mondat! Tehát printelhetõ, tehát PDDPDD igaz, printelhetõ, tehát PDPDD is igaz, printelhetõ.
Ha a szóban elõfordul az ND betûpár, akkor ez elõbbutóbb a szó elejére kerül, azaz a szó ilyen lesz: NDX, NNDX, NNNDX... és bármi is X, ez nem mondat, tehát printelhetõ.
Példa: PDPDND PDNDPDND NDPDNDNDPDND , és ez nem mondat.

Véges ciklusok is létrejöhetnek! Ezek ilyenek: A, B, C, E, F, G... jelölje az állításokat!
A: B printelhetõ, B: C printelhetõ, C: E nem printelhetõ, E: A nem printelhetõ.
Nos, melyiknek mi az igazságértéke? Nem printelhetõ mondat lehet igaz is és hamis is, ellenben printelhetõ mondat csak igaz lehet. Legyen pl. mind a négy igaz! Ekkor B és C printelhetõ, A és E nem printelhetõ. Legyen mind a négy hamis! Ekkor B és C nem printelhetõ, A és E printelhetõ. Azelsõ verzió ellentmondás nélkül megvalósulhat, de a második már nem, mert a hamis A és E printelhetõ lenne, ami lehetetlen! Ha pedig
A igaz, és B,C,E hamis: A, B és E printelhetõ, C pedig nem printelhetõ. De hát ez lehetetlen! Ha B hamis, akkor nem lehet printelhetõ! Tehát az igaz, hamis, hamis, hamis kombináció sem valósulhat meg. 16 kombináció van, végig lehet nézni, melyik valósulhat meg, és melyik nem. Itt tehát a gépnek döntési szabadsága van, szabadon választhat.
Hogyan konstruáljuk meg az A, B, C, E mondatokat? Nos, így: A=PB, B=PC, C=NPE és E=NPA. Tehát A=PB=PPC=PPNPE=PPNPNPA. Na, és itt lükkentünk a circulus vitiozusba! Szerencsére ezen segít a D alkalmazása! Így végül A=PPNPNP... és most az A helyett egy D-t írunk, és megismételjük a szót! A=PPNPNPDPPNPNPD! Ebbõl könnyen megkapjuk B, C, E-t: B=PNPNPDPPNPNPD, levettünk A elejérõl egy P-t.
C=NPNPDPPNPNPD, levettünk B elejérõl egy P-t. E=NPDPPNPNPD, levettünk C elejérõl egy NP-t. Látjuk, hogy az aláhúzott rész Duplája tényleg az A!
Ezzel a módszerrel akármilyen hosszú ciklusokat is tudunk csinálni.
A végtelen ciklusra pedig a PDPDN mondat a példa.
Most már tudjuk definiálni a 4. Gépet: Ugyanazt tudja, mint a 3. Gép, de ezen felül még ki tudja elemezni a PDX mondatok közül azokat, amelyben ND vagy DD betûpár van, és az olyan mondatokat is, amelyben csak egy PD betûpár van. A többi esetet, mint amilyen a PDPD, vagy a fenti ciklusok egyike, továbbra is problémásnak tekinti és nem printeli ki.
Az 5. számú gépet megtaníthatjuk arra, hogy a véges ciklusokat egy egyszerû szabállyal önkényesen döntse el, a 6. számú gépet pedig arra, hogy a végtelen ciklusokat is önkényesen döntse el. Világos, hogy még ezek sem a végsõ megoldás!

Eddig a gépeink csak azt tudták, hogy bizonyos szavakat kiprinteltek, tehát egy listát készítettek. De miért ne csinálhatnának a gépek több listát? Jelölje B a Bizonyítható Mondatok Halmazát, C a Cáfolható Mondatok Halmazát, I az Igaz Mondatok Halmazát és H a Hamis Mondatok Halmazát! Ekkor nyilván B I és C H. Ezen felül I és H diszjunktak. Smullyan könyvében ezek a halmazok fõszerepet játszanak. Vannak ezen kívül a predikátumok, azaz állítások is, amelyek halmazokat neveznek meg, és vannak olyan állítások is, amely szerint egy kifejezés egy bizonyos halmaz eleme.Ebben a világban az "ez a kifejezés nem eleme B -nek" egy igaz, de nem bizonyítható mondat. Ha hamis lenne, akkor "ez a kifejezés nem eleme B-nek" eleme lenne B-nek, ami nem lehet, mert hamis mondat nem bizonyítható. Tehát a kifejezés csak igaz lehet, és ennél fogva tényleg nem bizonyítható. A halmazok megnevezéséhez kitalálták a Gödel-számozást, ami szerint minden kifejezésnek van egy Gödel-száma, és ezek után a kifejezésekre úgy lehet hivatkozni, mint számokra. Formulákkal és kifejezésekkel számhalmazokat lehet konstruálni, és olyan mondatokat, ami szerint egy szám egy halmaz eleme vagy sem.
Ezek után a könyv fõ célja az, hogy megmutassa: a bizonyítható mondatok halmaza formulákkal megnevezhetõ, és így megnevezhetõ a halmaz komplementere is. Ezek után a Gödel-számok raffinált alkalmazásával megkonstruálja a Gödeli mondatot, amely azt állítja hogy õ maga nem bizonyítható. Ha hamis lenne, akkor állításával ellentétben bizonyítható lenne, de egy hamis mondat nem bizonyítható. Így a mondat igaz kell legyen, tehát tényleg nem bizonyítható. Smullyan ezt a mondatot hozza fel az eldönthetetlenség példájára. Tudniillik sem a mondat, sem a tagadása nem bizonyítható, tehát a mondat a rendszeren belül eldönthetetlen. Az én célom viszont annak megmutatása volt, hogy ez a mondat nem jó példa az eldönthetetlenségre, mert ez a mondat el van döntve: igaz! Nincs szabad választásom vele kapcsolatban. Az a feltevés, hogy ez a mondat hamis, ellentmon-dásra vezet, tehát a mondat csakis igaz lehet. Tehát el van döntve. Az igazi eldönthetetlen mondat így hangzik: "ez a mondat bizonyítható" ! Ez a mondat lehet igaz is, mert igaz mondatot lehet bizonyítani, és lehet hamis is, mert hamis mondatot nem lehet bizonyítani! Itt aztán tényleg szabad választásunk van!
Nevezhetjük elsõrendben eldönthetõnek azt a mondatot, ami véges lépésben bizonyítható vagy cáfolható, pontosabban véges lépésen belül visszavezethetõ egy olyan kifejezésre, ami nem mondat, tehát nincs is igazságértéke, így bizonyítás nélkül igaznak fogadjuk el.
Másodrendben eldönthetõ az a mondat, ami elsõrendben nem eldönthetõ, de az egyik igazságérték tételezése ellentmondásra vezet, tehát csak a másik igazságérték lehet érvényes! Ezek a nem bizonyítható, de igaz, és a nem cáfolható, de hamis mondatok.

Mondandónk végül oda csúcsosodott ki, hogy szabatosan definiáljuk, végül is mi az hogy bizonyítás és mi az, hogy igazság? Hívjuk segítségül Alfred Tarskit!