BIOR

 
 

Matematikai fogalom, a legegyszerűbb példa a keresztdisztibutív algebrára. Kétkomponensű vektorokból épül fel innen a neve ( bi=2) , bár asszociálhatunk a bio-jelenségekre is, mert szerintem biorokkal leírhatók bizonyos életjelenségek is, pl. a sejtesedés és az idő-bezáródás. A megszokott algebrák asszociatívak, azaz (AB)C = A(BC)  A Bior ezzel szemben keresztdisztributív, azaz (AB)(CD) = (AC)(BD) . Egy tetszőleges Bior így adható meg: X = a . a + b . b , az a , b elemi Biorok pedig az alábbi szorzási szabálynak tesznek eleget:

a . a = b , a . b = a , b . a = a , b . b = -b .

Látható, hogy a Bior bár nem asszociatív, viszont kommutatív.

Ennek megfelelően két Bior szorzata így alakul:

( a , b ) . ( c , d ) = ( a . d + b . c ,  a . c - b . d ) . 

Itt bevezettük az   a . a + b . b Biorra a sokkal egyszerűbb ( a , b ) jelölést. A nemasszociatív Biorokkal felépíthetők az asszociatív Spinorok.

Legyen A = ( a , b ) , B = ( c , d ) , X = ( x , y )  három Bior, és képezzük az

A . X + B . ( a . X ) szorzatot! Ennek komponensei

( a.y + b.x , a.x - b.y ) + ( c.x + d.y , c.y - d.x ) módon számolhatók.

Elvégezve az összeadást:

( a.y + b.x +c.x +d.y , a.x - b.y + c.y - d.x ) adódik, ami átrendezve

( ( b + c ) . x + ( a + d ) . y ,  ( a - d ) . x + ( c - b ) . y ) lesz.

Ez megfelel egy spinorral való szorzásnak, mégpedig a      b + c , a + d

mátrixnak megfelelően.                                                         a - d  , c - b

Ezt szétszedhetjük a Pauli-mátrixok segítségével:

1 = 1 0  ,     sx =  0 1  ,    sy = 0 -i  ,    sz =  1  0

      0 1                 1 0               i  0                0 -1  

A . X + B . ( a . X ) = c . 1 + a . sx + i . d . sy + b . sz

Az a , b , c , d paraméterek lehetnek valósak vagy komplexek is.

Képezhetők Biorokból az A ( X ) Biorfüggvények, és ezekkel felépíthető a Bioranalízis. A differenciáloperátor: D = 1/2 . ( dx , dy ) . Jelölések:

X = ( x , y ) , F ( X ) = F ( x , y ) = ( fx ( x , y ) , fy ( x , y ) ) . Ezekkel

D F( X ) = 1/2 . (dx . fy ( x , y ) + dy . fx ( x , y ) , dx . fx ( x , y ) - dy . fy ( x , y ))

Az X hatványai a nemasszoci miatt sokféleképpen értelmezhetőek. Ennek megfelelően végtelen sokféle függvénycsalád értelmezhető. Legyen a leg-egyszerűbb függvénycsaládunk ilyen:   
X 1 = X , X n = ( X n-1 ) . X   .

Ennek megfelelően     X = ( x , y ) ,        X 2 = ( 2.x.y , x 2 - y 2 ) ,

X 3 = ( x 3 + x.y 2 , x 2 .y + y 3 ) = (x 2 + y 2 ) . X ,      X 4 = (x 2 + y 2 ) . X 2

Az  x 2 + y 2  számot az X Bior normájának nevezzük, és t - val jelöljük.

Látható, hogy ebben a függvénycsaládban csak két független Biorhatvány létezik: X és X 2 . A többi hatvány ezekből úgy kapható, hogy t valamely hatványával szorzunk. Vajon mennyi X 0 ? A megszokott asszociatív algebrákban ez 1 . A Bior azonban abban is különleges, hogy nincs benne egységelem, azaz nincs olyan  E Bior, amelyre E . X = X bármely X Biorra. Ezzel szemben minden Biornak saját különbejáratú egységeleme van! Az X Bior egységelemét 1 x  jelöli. Ez azt tudja tehát, hogy 1 x . X = X, de 1 x . Y már nem Y

( Hacsak Y nem egyenlő X-szel ) . Most már megmondhatjuk, mi X 0 . Nem más, mint 1 x ! 

X 3 = X 2 . X = t . X , tehát  1x = 1 / t . X 2 .

Mi a hatványfüggvény deriváltja?  Most már megmondhatjuk:   

 X 2n = t n-1 . X 2    és      X 2n+1 = t n . X  ,     ennek megfelelően

D X 2n =  D ( t n-1 . X 2 ) = ( n+1 ) . t n-1 . X = ( n+1 ) . X 2n-1

D X 2n+1 = D ( t n . X  ) = n . t n-1 . X 2 = n . X 2n   .

Látjuk, hogy a megszokott D X n = n . X n-1  szabály módosul:

az n paritása szerint két eset van: D X n = ( n / 2 + 1) . X n-1 , ha n páros, és

D X n = ( n / 2 - 1 ) . X n-1 , ha páratlan. A megszokott n együtthatónak csak kb. a fele van meg. Itt két deriválás felel meg egy klasszikus deriválásnak.

Néhány fontos formális szabály:

( A . X ) . X = A . t  ,  ( ( A . B ) . C ) . E = ( ( A . E ) . C ) . B

D g ( t ) . F ( X ) = g ' ( t ) . X . F ( X ) + g ( t ) . D F ( X )  

Látjuk, hogy ez utóbbi a Leibniz - szabály egy gyengített változata.

Melyik az a Biorfüggvény, amelyik a D E ( X ) = E ( X ) tulajdonsággal rendelkezik? Ez lenne az exponenciális függvény Bior-megfelelője.

Legyen E ( X ) = a ( t ) . X + b ( t ) . X 2  ! Ekkor a két tau-függvénynek az alábbi differenciálegyenleteket kell kielégíteni:  a ' ( t ) = b ( t ) ,

t . b '' ( t ) + 2 . b ' ( t ) - b ( t ) = 0  .         E két egyenlet megoldása:

a ( t ) = 1 + t + 1 / 2.2 . t 2 + 1 / 2.2.3.3 . t 3 + 1 / 2.2.3.3.4.4 . t 3 . . .

b ( t ) = 1 + 1 / 2 . t  + 1 / 2.2.3 . t 2 + 1 / 2.2.3.3.4 . t 3 + . . . .

Más függvénycsaládokban szintén van megfelelője az exponenciális függvénynek, és ezekben ugyanez az  a ( t )   és    b ( t ) függvény lép fel, ezek tehát a Biorok világában ugyanolyan univerzális alapfüggvények, mint az e x , sin x , cos x a megszokott algebrában. Behatóbb elemzés azt mutatja, hogy az a ( t ) függvény egy Bessel-függvény:

a ( t ) = J0 ( 2 sqr (- t ) ).        ( sqr = négyzetgyök)

A Biorokkal kidolgozható a Kvantumfizikának egy új változata, a Nemasszociatív Kvantumfizika, és reményeim szerint ez már választ ad azokra a kérdésekre, amiket a klasszikus kvantumfizika nem tudott megválaszolni, pl. az elemi részecskék tömegspektruma és kvarkok szerinti osztályozása, a kvantumgravitáció problémája és az energia-kicsatolás. Az energiamegmaradást beépített formában magábafoglaló, Hamilton-Lagrange-függvényekre épülő klasszikus kvantumfizika erre elvileg sem alkalmas! Az asszociativitás nagyon mélyen gyökerezik a gondolkodásunkban. A téridő cseppesedése, kvantumozódása viszont olyasmi, ami meghaladja az asszociativitást: van egy szint, ami alatt egy egészen más világ rejtőzik. Ez tipikusan nemasszociatív jelenség!

A klasszikus matekban csak négy olyan algebra van, amelyben elvégezhető az osztás: A valós számok, a komplex számok, a nemkommutatív kvaterniók és a nemasszociatív októniók. Mind a négyben van norma, amely szorzattartó.
Vagyis ha X . Y = Z , és N ( X ) az X normája, akkor N ( X ) . N ( Y ) = N ( Z ) . A valós szám normája önmaga, ill. az abszolútértéke, az x + i . y komplex szám normája x 2 + y 2 ,
az ix + jy + kz + t
kvaterniónak x 2 + y 2 + z 2 + t 2 a normája . A nyolctagú októniónak ehhez hasonló nyolctagú kifejezés a normája.
Nos, a Biornak is van normája, az
( x , y ) Bior normája éppen t = x 2 + y 2 . Igy a Biorok körében is elvégezhető az osztás, tehát  a Bior egyfajta Ötödik Elem, Kvintesszencia!

A Heisenberg-féle felcserélési reláció szerint (XP – PX)×y = i×h×y , ahol X a koordináta-operátor, P pedig az impulzus-operátor: P = -i×h×d/dx , y pedig az állapotfüggvény.

 A biorok körében viszont a megfelelő kifejezés jobboldala nulla lesz, azaz (XP – PX)×y = 0 ! Ez azt jelentheti, hogy a kvantumfizikában olyannyira hiába keresett rejtett paraméterek valójában biorok, és eddig azért nem lelték meg őket, mert asszociatív algebrában gondolkodtak! Tehát a téridő szerkezete makroszkópikusan asszociatív, de mikroszkópikusan már nem az!
Még egy dolog szól a biorok mellett:
Egely György a Tértechnológia 3 – ban ír Dobó Andor új relativitáselméletéről. Ennek lényege az, hogy mind a 3 fajta komplex számot egyszerre alkalmazza. Mint tudjuk, a komplex számoknak 3 fajtája lehet, az a + b×i , az a + b×E , és az a + b×e alakú,
ahol
i ×i = -1 az elliptikus , e ×e = 0 a parabolikus és E ×E = +1 a hiperbolikus komplex szám.
Dobó Andor egyszerre alkalmazza mind a hármat, így ő az
x = a0 +a1×i +a2×e +a3 ×E + a4 ×i×e +a5 ×i×E +a6 ×e×E +a7 ×i×e×E alakú számokkal dolgozik.

Ezek a számok ugyanúgy szorzandók, mint a hagyományos komplex számok, tehát minden tagot minden taggal, és elvégezve az egységek négyzetreemelését, ahol kell. Azok a tagok, amelyekben két e van, természetesen nullák lesznek. Dobó Andor ezzel a módszerrel, valamint a k görbület bevezetésével meg tudja magyarázni a parajelenségeket, sőt az általános relativitáselméletet is. Mi köze mindennek a biorokhoz? Nagyon is sok! A biorokkal való szorzás ugyanis, mint fentebb láttuk, megfelel egy valós 2×2-es mátrixszal való szorzásnak, a 2×2-es mátrixok algebrája viszont nagyon hasonló a Dobó Andor féle hiperkomplex számok algebrájához!

0 1                                       0 1                                             0 -1

1 0 mátrix felel meg az E,   0 0  mátrix felel meg az e, és   1  0  mátrix felel meg az ikomplex egységeknek. Tehát a Dobó Andor- féle hiperkomplex világhoz nagyon hasonló világ írható le a biorokkal! A különbség csak az, hogy a 2×2-es mátrixok világa nem kommutatív! Most melyik az igazi? Hát, majd a tapasztalat eldönti!